Speta publicata la data 9.03.2011

Referitor la: Codul de procedura fiscala

Domeniu:

04 Inregistrarea fiscala si evidenta contabila si fiscala

Subdomeniu:

01 Diverse

Scurta descriere:

Cazare personal intr-un imobil inchiriat

Intrebare

Un imobil inchiriat, folosit pentru cazarea personalului, trebuie inregistrat ca punct de lucru?


Raspuns

Desi notiunea de punct de lucru nu este definita de nici un act normativ in vigoare, totusi, aceasta este similara din punct de vedere conceptual sediilor secundare fara personalitate juridica organizate de contribuabili, reglementate de O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Din punctul nostru de vedere punctul de lucru (sediile secundare) reprezinta spatiul, distinct de sediul social, unde societatea urmeaza sa-si desfasoare activitatea economica, lucrativa.
        Ca urmare la respectivul imobil inchiriat societatea nu desfasoara activitate economica ci este folosit doar pentru cazarea personalului, in opinia noastra respectivul spatiu nu trebuie inregistrat ca punct de lucru.


Baza legala


Legea nr 273 / 2006 articolul art.32 alin.7
Ordonanta guvernului nr 92 / 2003 articolul 74